Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Zásady používání Wikipedie na akademické půdě

O tom, zda studenti vysokých škol mohou používat Wikipedii pro svou vědeckou práci, se vedou v akademickém světě vášnivé spory. Většina těchto sporů však vzniká z nepochopení toho, co Wikipedie skutečně je.

 

Wikipedii nelze brát jako primární literaturu, někdy bývá označována dokonce za terciální zdroj, což omezuje případy, kdy ji lze v dobré vědecké práci citovat. Wikipedie je skvělá pro získání obecného chápání předmětu, než se ponoříme do zkoumání. Pak je ale třeba se ponořit se do svého tématu s využitím knih a článků a jiných vhodných zdrojů, které poskytnou lepší základ.

 

Výzkum z těchto zdrojů bude podrobnější, přesnější, pečlivěji odůvodněný a (ve většině případů) spolehlivěji recenzovaný než souhrn, který jste našli v encyklopedii. To teprve budou zdroje, které můžete citovat.

 

  • Jako vodítko pro posouzení informací z Wikipedie používejte srovnání s jinými jazykovými verzemi.

 

  • Všeobecná fakta, která se však v čase mění, jako například počet obyvatel určitého státu, je dobré ověřovat u jiných zdrojů.

 

  • Wikipedie je skvělá pro kontrolu obecných znalosti, které jste zapomněli, jako třeba datum zahájení první světové války nebo bod varu rtuti. Taková obecná fakta však není třeba ve vědecké práci citovat.

 

Wikipedie nemůže nahradit literaturu, kterou vám doporučí váš pedagog. Je možné, že doporučená literatura je dostupná přímo na internetu, možná budete muset navštívit univerzitní knihovnu nebo i další instituce.