Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Blog

25.5.2018, 16:48

Znáte nejpoužívanější zkratky na síti?

ROFL, LOL, IMHO, ASAP. Každý, kdo alespoň nahlédl do nějaké elektronické diskuse, si všiml častého výskytu různých zkratek. některé určitě používáte i vy, ale pokud neznáte všechny, podívejte se na přehled těch nejvíce používaných.     OMG/MG - Oh My God/My God – Oh můj Bože   LOL - Laughing Out Loud/Lot Of Laugh – Směji se, až se za břicho popadám   ROFL/ROTFL - Rolling On (The) Floor Laughing – Smíchy se válím po zemi   AFAIK - As Fair As I Know – Pokud se nepletu, je mi známo   IMHO - In My Humble Opinion – Dle mého skromného názoru   ORLY - Oh, RealLY – Oh, vážně?   BTW - By The Way – Mimochodem   ASAP - As Soon As Possible – Co nejdříve to půjde   RIP…
14.5.2018, 21:23

Umíte účinně argumentovat?

Když chcete někoho přesvědčit, musíte mít v první řadě pádné argumenty. Ovšem i způsob, jakým své argumenty přednesete má obrovský vliv na to, zda bude druhá strana skutečně přesvědčena. Všechno jde, je jen třeba držet se několika pravidel správné argumentace.   Uvádějte zdroje Každý argument zní samozřejmě lépe, pokud je podložený. Odkazujte se proto na zdroje a autority. Nezapomínejte však, že vše musíte mít podložené, aby nebylo možné váš argument snadno vyvrátit. Stupňujte argumenty Lepší než dobrý argument je vždy více dobrých argumentů. Toho se držte. Pokud máte více argumentů, získáváte velkou převahu. Pokud si oponent nezapamatuje všechny, bude vždy alespoň vědět, že jich bylo hodně. Pokl…
13.5.2018, 09:29

4 důvody, proč studovat právo

Uvažujete nad studiem práva? Můžete si být jistí, že vás čeká náročné studium, po kterém však přijde sladká odměna. Podívejte se na čtyři důvody, proč se na tuto cestu vydat.   Dobré finanční zajištění Není žádným překvapením, že hlavním důvodem který studenti uvádějí, je dobré finanční zajištění. To není třeba více rozvádět, je pravdou, že člověk který vystuduje práva, si zpravidla nežije špatně. Znalosti využijete v praktickém životě S ohledem na komplikovanost našeho právního řádu je občas obtížné se některých věcí dopátrat. Práva vám poskytnou všeobecný přehled, budete minimálně vědět, do jakých příruček nahlédnout.…
12.5.2018, 22:54

Co když studium trvá déle, než by mělo

Každého z nás může potkat nepříjemná situace, kvůli které budeme muset překročit standardní dobu studia. Co všechno z toho vyplývá?   Peníze Ve chvíli, kdy prodlužujete studium, jste povinni platit školné. Připravte se, že vám to pěkně nabourá rozpočet. Tento poplatek za studium se totiž pohybuje od 15 000 Kč/semestr. A čím déle prodlužujete, tím se školné zvedá.   Udělení výjimky Když vám přijde dopis s vyměřením školného, máte 30 dní na to, abyste podali odvolání. Do odvolání napište důvod prodloužení. Univerzita váš důvod posoudí a v případě, že uzná jeho závažnost, může vám poplatek za studium odpustit, nebo alespoň snížit. Odvolání může být ze…
7.5.2018, 12:39

Co znamená zkratka DiS. a kde se vzala?

Akademickým titulům jsme se věnovali v předchozích článcích, zahlédli jste však někde zkratku DiS. a nevíte, co vlastně znamená? V tomto článku vám to vysvětlíme.   Zkratka DiS. znamená diplomovaný specialista. Jedná se tak o potvrzení, že je osoba ve vystudované oblasti odborníkem. Na diplomu je pak uveden titul v podobě diplomovaný specialista ve svém oboru. Tento titul nezískáte jako absolvent vysoké školy, ale jako absolvent vyšší odporné školy VOŠ. Diplomovaný specialista je tedy něco mezi maturantem a vysokoškolským titulem, avšak DIS vykonává jinou práci, více odbornou.   Historie Od roku 1994 přiznalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (M&Scaron…
4.5.2018, 09:08

Děkan, rektor, pedel a další kouzelná oslovení

Nastoupíte na univerzitu a najednou je kolem vás spousta nových slov. Pedel, rektor, prorektor, etc. Tato označení mohou zamotat hlavu každému z nás. Pojďme se proto podívat, co se za nimi skrývá.   Rektor V čele celé univerzity stojí rektor, je tedy jejím nejvyšším hodnostářem. Zastupuje univerzitu navenek a rozhoduje o všem, co se univerzity týká. Do funkce ho, na návrh akademického senátu, jmenuje prezident republiky. Jeho funkční období trvá 4 roky a svou funkci může zastávat maximálně dvakrát. Oslovujeme ho “pane rektore”, při slavnostních událostech mu ale náleží také oslovení “Vaše Magnificence” (Vaše vznešenosti). V případě jakékoliv indispozice rektora, zastupuje ho…