Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Formální úpravy závěrečné práce II

 

Závěrečná práce musí mít určitou formu, obvykle pevně danou, aby byla úspěšná. Na co všechno je při jejím psaní třeba dbát, na co nezapomenout a co do ní skutečně nepatří?

 

Pevná struktura

Součástí závěrečné práce, ať už jde o bakalářskou či diplomovou práci, je vždy nejčastěji (téměř vždy) teoretická a praktická část.
 

Teoretická část – obsahuje důsledný, koncepčně ucelený výběr vhodné literatury, přesných citací z ní a také z internetových zdrojů, kterými jsme si při psaní práce pomáhali.

Ještě před samotným psaním teoretické části je dobré pomoct si kvalitními rešeršemi, což jsou vlastně údaje o publikované literatuře, kterou potřebujeme pro námi zbvolené téma závěrečné práce.

Toto skutečně velmi pomůže, ať víme, s čím můžme počítat, které knihy se nám podaří sehnat a které naopak neseženeme a musíme je tedy nahradit jinými zdroji.

Jak vyplývá z názvu této části, kterou studenti nemají moc v lásce, jde o teorii. Většinou je potřeba sepisovat odborná fakta a údaje, proto je potřeba přesně citovat – tedy s uvozovkami a vždy s uvedením přesného zdroje, abychom předešli obvinění z plagiátorství.

Smyslem teoretické části je především důsledně a srozumitelně vysvětlit základní pojmy dané problematiky, aby bylo zřejmé, že i vy sami chápete, co v práci rozebíráte.

 

Praktická část – tato část závěrečné práce je tou podstatnější složkou, protože při ní naplno ukážete vlastní vědomosti, pochopení souvislostí a orientaci v oboru.

Realizovat se můžete vícero způsoby – analýzou, nebo formou výzkumu.

Nejběžnějšími metodami výzkumu jsou rozhovor, dotazník a anketa.

Také můžete využít metodu pozorování, případně obsahovou analýzu, což je analýza, která je zaměřená na obsah dokumentu a využívá se většinou při zkoumání historických faktů.

Vše záleží na vás a na tématu vaší práce, podle toho volte i způsob zkoumání a získávání konkrétních praktických údajů.

 

Spolupráce se školitelem

Ať už jde o část praktickou anebo teoretickou, nazpomínejte na vašeho školitele, se kterým poctivě proberte každou kapitolu i následný postup další tvorby závěrečné práce.

Častokrát je právě on tou správnou osobou, která vás nasměruje, abyste dodrželi předepsanou strukturu práce, mysleli na přesné citace a abyste nezapomněli, že jak bakalářská, tak i diplomová práce musí být napsaná v souladu s požadavky vaší vysoké školy.

Zde totiž víc než jinde platí, že forma je minimálně stejně důležitá, jako obsah.

 

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

Galéria Formální úpravy závěrečné práce II