Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak na dizertační práci



Většina z nás, současných exstudentů vysokých škol, se horko těžko vytrápili ze psaní bakalářky či diplomky, no a věřte nebo ne, jsou i tací, kteří se rozhodnou pokračovat ve studiu dál. A s tím souvisí i psaní další práce, tentokrát rigorózní. Víte vůbec, o jaký text se jedná a kdo všechno ho musí napsat?

Co je to rigorózní práce?

Rigorózní práce se řadí do společné skupiny vysokoškolských prací, kam patří bakalářská, diplomová, dizertační a habilitační práce. Jak už samotné názvy napovídají, není to nic jednoduchého a chce to skutečně silné studentnské odhodlání, aby jste se dali na vyší VŠ studium. Kdo chce ale kam, pomožme mu tam..

Rigorózní práce je vědeckokvalifikační práce, která je zpracovávaná a předkládána na obhajobu s cílem nabytí VŠ vzdělání třetího stupně. Uchazeč má i jejím napsáním dokázat, že dosáhl v daném oboru hlubšího poznání a následně nabyté vědomosti dokáže aplikovat i v praxi. Rigorózní práce je součástí rigorózní zkoušky a je postgraduálním stupněm vysokoškolského studia.

Rozsahem připomíná diplomovou práci, liší se však hlubším rozsahem vědomostí a výzkumu, měla by být i bohatší na poznatky. Všichni, kdo složí rigorózní zkoušku, se pak mohou radovat ze zisku malého doktorátu a z dalšího titulu před či za jménem (JUDr., PhDr., RNDr. apod.).


Rozsah, struktura a forma rigorózní práce

Podobně jako u diplomové práce je i tu prvořadý výběr tématu, od kterého se následně vše odvíjí. Pokud jde o rozsah, měl by být v rozpětí minimálně 70 normostran, ideálně však 90 a více. Mohou zde být samozřejmě drobné odchylky, které se odvíjí od typu školy.

Jak jistě tušíte, velký důraz se klade na správnou formu práce. Jako každou závěrečnou práci, i tuhle práci je dobré psát standartně. Odpusťte si kreativitu a zvolte decentní font písma Times New Roman, velikost 12, řádkování 1,5.

Neméně důležitá je i osnova práce, určitě ji proto při psaní tohot typu práce nepodceňte. Udělejte si seznam literatury a jiných zdrojů, budou se hodit.

Struktura rigorózní práce je v podstatě stejná, jako u diplomové práce. Musí tedy obsahovat úvod, hlavní textovou část, přílohy. Nezapomeňte ani zde na správné a důsledné citování všech zdrojů,

Pokud se ovšem nechcete spoléhat pouze na vlastní síly a štěstí, jsme tu ještě i my. Rádi Vám podáme pomocnou ruku.

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?