Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak napsat absolventský životopis?

Absolventský životopis samozřejmě vypadá jinak, než životopis odborníka s desetiletou praxí. Musíte šikovně zamaskovat prázdná místa a zvýraznit dosavadní zkušenosti, abyste nevypadali jako student bez zkušeností. Jak na to?

 

1.  Na úvodu si dejte záležet

Úvodních několik vět se sice píše co nejvíce stručně, pokud je ovšem stručný i zbytek, dejte si na nich co nejvíce záležet. Napište proč se na danou pozici hodíte, proč vám na ní záleží a proč by personalista měl vybrat právě vás. Ukažte svou motivaci.

2.  Pochlubte se vzděláním

Informace o vzdělání je u absolventů jednou z nejdůležitějších částí životopisu. Napište celý název dokončené vysoké školy, fakulty i oboru. Zmínit můžete téma diplomky nebo předměty, ze kterých jste státnicovali. Podobným způsobem uveďte také střední školu. Základní školu neuvádějte, pokud jste však vyjeli například na Erasmus, určitě se nezapomeňte zmínit.

3.  Brigády, stáže a praxe

Každý zaměstnavatel dá přednost absolventovi, který alespoň chvíli pracoval, byť na brigádách. Napište proto do životopisu své pracovní, brigádnické i dobrovolnické zkušenosti. Seřaďte je pod sebe od nejnovější po nejstarší.

 

Hlavní jsou sice pozice, které s oborem o který usilujete souvisí, vy však uveďte všechny. I zdánlivě nesouvisející práce může být přínosem, například prodavač komunikuje s lidmi, či pracuje v kolektivu.

4.  Co vše ještě umíte?

To už je závěrečná část životopisu. Uveďte jazykové a počítačové znalosti a zda máte řidičák. Zde se rozepište, určitě najdete několik věcí, které vás odlišují od ostatních a dostanete díky nim plusové body