Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak se připravit na první pracovní pohovor?


Po obhájení bakalářské či diplomové práce, úspěšném zvládnutí státnic a po složení promoce se z vás stávají absolventi vaší alma mater. Čas najít si práci.

Životopis už můžete mít napsaný a může být perfektní! O tom, zda práci získáte či ne však nerozhoduje pouze vaše CV, ale především přijímací pohovor.

Níže si můžete přečíst našich 5 tipů, na co si dát pozor při vašem prvním pracovním pohovoru.

 

1. Přijďte včas

Připlížit se na přednášku „nenápadně“ deset minut po začátku vám možná procházelo. Pozdní příchod na pohovor vám ale nikdo tolerovat nebude. A nezachrání vás ani výmluvy na dopravní zácpu.

Na recepci firmy se hlaste 5 až 10 minut před plánovaným začátkem pohovoru. Nepodávejte personalistovi ruku jako první, počkejte, až vám ji nabídne sám. Poté jeho dlaň pevně a přátelsky stiskněte.


2. Musíte vědět, kam jste přišli

Pokud se ve firmě zeptáte - "Mohli byste mi prosím připomenout, o jakou pozici se jedná?" tak jste právě spáchali uchazečskou sebevraždu.

Než se na pohovor vypravíte, zjistěte si o vašem potencionálním zaměstnavateli co nejvíce informací. Jak dlouho je na trhu, kdo jsou její zákazníci, kdo firmu vede atd. Častou první otázkou totiž bývá "Co víte o naší společnosti?"


3. Oblečení a upravený vzhled

Minisukně a halenka s výstřihem se na pohovor nehodí. Stejně jako kapsáče a pohorky. Neupravené vlasy či cigaretami páchnoucí dech o vás pěkný obrázek také nevytvoří. Je jasné, že firmy zajímají především vaše znalosti a předpoklady pro danou pozici. Na vzhledu ale u většiny pracovních pozic také záleží, a to víc, než si možná připouštíte.


4. Buďte připraveni na otázky

Snažte se vcítit do role personalisty a zkusit si představit, na jaké otázky se asi bude ptát. Zkuste si i odpovědi připravit předem a nenechávejte vše pouze na improvizaci. Odpovídejte stručně a konkrétně, pozor si však také dávejte na otřepané fráze.


5. Otázky o platu

Tato otázka ve většině případů přijde, nikdy toto téma však nezačínejte vy sami, počkejte až se vás zeptají. Mějte dopředu rozmyšlenou částku, o kterou si řeknete, pomoct vám mohou různé srovnávače platů na daných pozicích.


zdroj: jobs.cz