Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak zvládnout první rok na vysoké?

První vstup na VŠ je v mnohém krokem do neznáma a je plný novinek. Zapomeňte na to, co znáte ze střední, režim vysokých škol je velmi odlišný a studentům často dělá problém mu přivyknout. Jak se správně začlenit  a na co si dát pozor?

 

 

1.  Prázdninová příprava

V mnoha případech má příprava už před samotným začátkem semestru smysl. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si malý náskok a dostat se do potřebného tempa.

2.  Hledejte lidi z oboru

V dnešní době můžete snadno najít své spolužáky z jiných škol, sdílet s nimi svoje poznatky a získávat nové. Ideální jsou v tomto případě FB skupiny, na kterých se dá získat mnoho užitečných informací o studiu.

3.  Účastněte se přednášek

Na vysoké škole se studují předměty podle studijních plánů. Studijní plán můžete měnit a studovat předměty libovolně, musíte ovšem splnit podmínky pro zápis předmětu. Pro postup do dalšího semestru budete potřebovat minimální počet kreditů, které právě účastí na přednáškách získáte.

 

Evidenci docházky si dělají sami učitelé. V některých předmětech je docházka povinná s maximálně 2 absencemi během semestru, v jiných předmětech ji učitelé vůbec neřeší.

 

4.  Skripta, učebnice a zápisky

Ke studiu a přípravě na zkoušky si vždy nevystačíte se zápisky z přednášek a musíte sáhnout po učebnicích, skriptech nebo další literatuře. Pokud se rozhodnete knihy pořizovat, stojí za to prohlížet nástěnky, podat si inzerát nebo se poptat starších studentů, zda nejsou k mání již využité a podstatně levnější. Materiály můžete sehnat také na internetu. Kromě prezentací a přednáškových materiálů od vyučujících najdete velké množství kvalitně zpracovaných materiálů právě tam.

 

5.  Jak na učitele?

Samostatnou kapitolou jsou vyučující. Potíže vám může dělat i taková maličkost, jako je správné oslovování. Zatímco na střední škole se často pro všechny vyučující používá titul profesor a učitel, na vysokých školách je vše jinak. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování.

 

6.  Rozvrh

Předměty se vyučují dle rozvrhu, který je v prvním ročníku obvykle pevně stanoven a moc s ním hýbat nejde. V dalších semestrech už to bude lepší, registrace je spuštěna přednostně pro studenty vyšších ročníků a budete tak mít větší výběr.

 

Pokud však studujete kombinované studium, potom s rozvrhem nic moc neuděláte. Je pevně daný do bloků v předem stanovených termínech v průběhu semestru.

 

7.  Studijní oddělení

Pokud potřebujete při studiu vyřešit cokoliv, co s ním souvisí, můžete navštívit v úředních hodinách studijní oddělení. Obvykle máte přiřazenou pro váš obor studijní referentku, nebo studijního referenta a s ním můžete řešit vše od zápisu do studia, registrace, uznávání a opakování opakování předmětů, až po přerušení a ukončení studia.