Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Stipendia - mám na ně nárok?

Co si budeme povídat - vysoká škola je finančně náročná v jakékoli formě studia. To si uvědomuje každý z nás. Proto mají všichni studenti podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách možnost získat školní stipendium. Jaká jsou základní stipendia a jak jich dosáhnout?

 

Šprtání se vyplatí!

V případě, že během svého studia dosahujete výborných výsledků, máte nárok na prospěchové stipendium. Nabízí ho všechny univerzity, ale každá si může určit své vlastní podmínky k jeho získání. Ve všech případech platí, že tyto podmínky jsou velice náročné a splní je jen ti nejlepší. Jak už název napovídá, jde o co nejlepší průměr vašich známek během studia. Každý univerzita je jinak náročná - zatímco někde vám neprojde horší hodnocení než A, jinde si můžete občas dovolit i B. Výše tohoto příspěvku je různá - pohybuje se od několika stokorun po tisíce.

 

Příspěvek na bydlení

Podmínky k získání ubytovacího stipendia se výrazně liší. Ve všech případech však platí, že k jeho získání musíte být studentem prezenční formy studia bez překročení standartní doby. Svou roli zde hraje i místo trvalého pobytu. Nesmíte bydlet ve stejném okrese jako studujete. Nezapomeňte si ale přečíst, konkrétní podmínky ve vašem studijním řádu.

 

Sociální stipendium

Na sociální stipendium máte nárok v případě, že splňujete podmínky k získání přídavku na děti. Ale jenom v případě, že příjem v rodině nepřesahuje součin částky životního minima a koeficientu 1,5. Navíc musíte navštěvovat prezenční formu studia. Pokud podmínky splníte, můžete se každý měsíc akademického roku těšit na částku 1 620 Kč. Nezapomínejte ale, že když své studium přerušíte, nároku se vzdáváte.

 

Další druhy stipendií

Na účelové stipendium máte nárok, pokud se zúčastníte studijního pobytu či konference. Pro projekty v oblasti profesionálního umění (hudba, divadlo, tanec, výtvarné umění, literatura) můžete získat tvůrčí stipendium. Studenti doktorských studijního programů mají automaticky nárok na doktorandské stipendium.

 

Neziskové organizace

Stipendia můžete také získat od některých neziskových organizacích, které v České republice působí a zaměřují se mimo jiné i na podporu vzdělání. Patří sem Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, Vzdělávací nadace Jana Husa a Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových.

 

Nezapomínejte, že každá univerzita se může určitě užší podmínky k získání stipendií. Před zahájením studia si proto prostudujte studijní řád, ať se nepřipravíte o nějakou možnost.