Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

7 tipů na trénování vaší paměti

Schopnost uchovávat informace v mozku je pro studium základní. Pamatovat vše si nemůžete, ale je možné vytrénovat mozek tak, aby udržel to podstatné a ostatní vytěsnil.

 

Paměť je schopnost nervové soustavy uchovávat a používat informace. Jde o proces vštěpování, uchovávání a vybavování. Paměť se dělí jednak podle délky doby uchování zapamatovaného na senzorickou, krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou; dále podle formy ukládání informací na vizuální, akustickou a sémantickou.

 

Další variantou je rozdělení paměti na mechanickou a logickou. Zapomínání samotné je vlastně vyhasínáním nervového spojení. U nedostatečně zařazené informace probíhá vytěsnění do nevědomí. Zapomínání však můžete tréninkem úspěšně předcházet.

1.Omezte příjem cukrů

Je vědecky dokázáno, že velké množství přidaného cukru zhoršuje paměť. Odborníci se shodují na tom, že v malém množství konzumace cukru nijak zvlášť neškodí, problém je cukr ve stravě v nadměrné míře.

2.Hlídejte si vitamíny

Je dokázáno, že nedostatek vitamínu D e projevuje zhoršenou pamětí a dalšími funkcemi mozku. Tento nedostatek přitom není neobvyklý.

3.Pravidelné cvičení

Pohyb prospívá nejen tělu, ale i fungování mozku. I náročná pohybová aktivita na pár desítek minut denně, třeba svižná chůze, vedla ve studiích ke zlepšení kognitivních funkcí včetně paměti.

4.Antioxidanty

Jídelníček bohatý na antioxidanty vám pomůže zlikvidovat stres a trénovat paměť. obecně antioxidanty naleznete v zelenině a ovoci.

 

5.Dbejte na dostatek spánku

Během spánku se vzpomínky posilují a ukládají do dlouhodobé paměti. Z toho důvodu je dostatek spánku pro fungování paměti zásadní. Optimálních je 6 - 7 hodin kvalitního spánku denně.

6.Udržujte si hmotnost

Obezita nepoškozuje jen tělo, ale také omezuje výkon mozku. Nadměrná hmotnost zvyšuje riziko diabetu a zánětů, které mají na činnost mozku negativní vliv.

7.Meditujte

Meditace prospívá zdraví mnoha způsoby, zlepšuje prostorovou paměť a naučí vás lepšímu soustředění. Je prokázáno, že meditací přibývá šedá hmota mozková.