Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

8 tipů, jak se naučit hospodařit s penězi

Studentské příjmy nejsou vysoké a o to víc je důležité naučit se s nimi dobře hospodařit. Pokud vaše výdaje budou vyšší a vyšší, brzy se dostanete do situace, kdy nebudete moci platit nájem či běžné nákupy. Podívejte se proto na několik tipů, které vám pomohou se správným hospodařením.

 

1.  Pozor na kreditní karty

Kreditní karty svádí k utrácení. Díky hotovosti máte jasný přehled, kolik peněz vydáte z peněženky a více zvažujete útratu. Při platbě kartou pro vás jednotlivé částky nemusí mít až takový význam, jelikož hodnotu peněz vidíte pouze na displeji.

2.  Neodkládejte platby

Ať už platíte přes internetové bankovnictví, nebo složenkou, nastavte si platbu nutných výdajů na přesné datum co nejdříve po výplatě. Získáte tak jasnější přehled, kolik vám na celý měsíc zbývá a nic vás nezaskočí.

3.  Myslete na budoucnost

Nečekané výdaje za případnou nemoc mohou být velmi nepříjemné, proto na ně nikdy nezapomínejte. Dávejte peníze do penzijního připojištění, zařiďte si životní a úrazové pojištění.

4.  Sledujte vaši útratu

Pokud snadno ztrácíte přehled o utracených částkách, veškerou útratu si pečlivě zapisujte. Získáte tak přehled o tom kdy, za co a jaké částky utrácíte.

5.  Nakupujte se seznamem

Při nákupech často utratíte více, než jste původně plánovali. Obchodníci to ví a k nákupu lákají. Choďte proto na nákup s přesným seznamem věcí, které opravdu potřebujete a pouze tyto věci si také odneste domů.

6.  Zákon 50:50

Tento zákon jasně říká, že vaše výdaje by neměly být vyšší než vaše úspory. Pokud toto pravidlo začnete dodržovat, stav vašeho konta půjde velmi rychle nahoru.

7.  Odkládejte desátek

Podle tohoto principu byste měli odkládat minimálně 10% měsíčního příjmu na horší časy. A to nehledě na to, jak vysoký příjem aktuálně budete mít.

8.  Hledejte, kde ušetřit

Vždy než za něco zaplatíte, dobře zvažte, zda je to opravdu nezbytné. Je opravdu nutné si kupovat nové učebnice na pár měsíců, když si můžete koupit použité, případě si je zapůjčit v knihovně? Je nutné chodit na obědy do restaurace, když si můžete připravit chutný a mnohem levnější oběd doma?